Carpet Zone – Wszystko Dla Twojego Domu

Jaki dywan do salonu? Doradzamy jak wybrać.

Jaki dywan do salonu? Doradzamy jak wybrać.


Nawet dziś trudno sobie wyobrazić salon bez dywanu. Co prawda odchodzi się od egzemplarzy zakrywających całą podłogę, to jednak wciąż jest to chętnie wykorzystywany element wyposażenia wnętrza. Pełni on różne funkcje. Liczba wzorów i rodzajów dywanów sprawia wszakże, że wcale nie tak łatwo wybrać najlepszy dywan. W tym krótkim tekście pokażemy jakie dywany do salonu będą najbardziej odpowiednie.

Dywan


Po co kupować dywan do salonu?


Zanim jednak o tym jaki dywan do salonu warto wybrać, wypada poświęcić chwilę na przemyślenie celu w jakim kupujemy dywan i jakie on tak właściwie spełnia funkcje. Najbardziej oczywista jest funkcja ozdobna. Dywan to przedmiot, który może nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Może podkreślić atmosferę i dopełnić resztę wystroju mieszkania. Dekoracyjny aspekt dywanów wiąże się z różnorodnością ich wzorów i kolorów. Dywan może ocieplić wnętrze, zabrać mu trochę surowości i dodać przytulności.


Ale to nie jedyna funkcja dywanów. Dywan ociepla wnętrze także w tym dosłownym, nie metaforycznym sensie. Stanowi on izolację termiczną, o czym zresztą można się przekonać, stając na nim, a potem na podłodze obok. Nie ma też co ukrywać, że dywan jest przyjemniejszy dla bosych stóp od paneli, drewna, płytki czy kamienia. Oprócz izolacji termicznej dywan zapewnia też izolację akustyczną, choćby wygłuszając kroki. Niewątpliwą zaletą dywanu jest także to, iż chroni podłogę przed uszkodzeniami. Jeśli mamy – przykładowo - dywan rozłożony na panelach, to możemy być pewni, że go nie zarysujemy.


Gdzie w takim razie najlepiej położyć dywan w salonie? Cóż, jeśli chcemy możemy postąpić tak jak nasze babcie i dziadkowie, kupując duży dywan i przykrywając całą podłogę. Jeśli jednak wolimy coś mniejszego, warto wiedzieć, że dywanem doskonale możemy wyznaczać strefy, np. stołową czy wypoczynkową. Z przyczyn praktycznych można ustawić dywan tak, aby od drzwi dzieliła go odległość co najmniej szerokości skrzydła – tak, by swobodnie je zamykać i otwierać.
Mając te kwestie omówione możemy przejść do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jakie dywany do salonu będą najlepsze?

Dywan

Co wybrać na dywan w salonie?


Dywan należy oczywiście dopasować do stylistyki wnętrza. Przykładowo w pomieszczeniach w stylu skandynawskim lepiej jest zdecydować się na małe dywany. Tu w końcu panuje minimalizm. W bardziej klasycznych wnętrzach z pewnością sprawdzi się duży dywan, zwłaszcza jeśli samo pomieszczenie ma spore gabaryty.
Warto zwrócić uwagę na materiał jaki dywan do salonu ma mieć. Dobrze – jeśli chodzi o czyszczenie – by miał on niskie runo, a im gęstsze, tym lepsze. Wyjątek to te najbardziej futrzaste dywany. One nadrabiają grubością włosa. Istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o materiał, jest również rodzaj włókna. Najczęściej wybieranym produktem jest dywan syntetyczny, jest on przyjazny w użytkowaniu oraz czyszczeniu. Włókna naturalne – jak wełna – mają swoich amatorów, już choćby przez właściwości antystatyczne czy pochłanianie wilgoci. Należy jednak pamiętać, że naturalne włókno może czasem na początku użytkowania pylić, jest to normalny proces naturalnego dywanu, który z czasem ustępuje. Do salonów najczęściej trafiają klasyczne dywany tureckie, dywany wełniane, dywany tkane, a także – coraz bardziej popularne – dywany shaggy.


Znaczenie ma nie tylko materiał i rodzaj dywanu, ale i jego kolor. Jasny dywan może pomóc w uzyskaniu optycznego efektu powiększenia wnętrza. Ciemny – na odwrót. Warto przy tym dodać, że i wzór może sporo zmienić. Jeżeli chcemy podkreślić nowoczesny wystrój, możemy się na przykład zdecydować na geometryczny motyw. Tu warto dodać, że bardzo ciekawym – acz czasem trudnym - rozwiązaniem będzie postawienie na kontrast. Trzeba tu jednak mieć sporo wyczucia. Z drugiej strony, neutralny wystrój też może być efektowny. Warto też zastanowić się, czy klasyczny prostokątny dywan to faktycznie to, czego potrzebujemy – mały okrągły dywanik wcale nie jest przecież czymś gorszym.


Oczywiście to jaki dywan do salonu finalnie wybierzemy zależy w dużej mierze od naszego gustu, więc nie należy się martwić, że akurat ten jeden egzemplarz nam się spodobał. Wybór jest na tyle duży, że każdy powinien znaleźć coś idealnego do własnego mieszkania.

Carpet Zone

PHU MARTEX

ul.Chęcińska 14A ,
25-020 Kielce,
woj. świętokrzyskie
(nad Media Expert, I piętro)

Kontakt/Mapa

Godziny otwarcia:
Pon - Pt: 900 - 1800,
Sb: 900 - 1400