Carpet Zone – Wszystko Dla Twojego Domu

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Jakie łóżko do sypialni najlepiej wybrać?

Zakup łóżka do sypialni ma posłużyć na lata. Każdy klient pragnie, aby ten mebel w pełni spełniał jego wymagania. Nie każdy ma jednak doświadczenie i wiedzę, pozwalającą na optymalny wybór. Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko do sypialni? Co warto wiedzieć? Co jest najważniejszym elementem tego mebla, a co jest najmniej istotne? Postaramy się tu przybliżyć te kwestie.

Warto podkreślić, że w łóżku spędzamy mnóstwo czasu – nawet jedną trzecią całego życia. Jeśli chcemy wychodzić z sypialni wypoczęci, to mebel ten powinien być dobrej jakości. Dlatego priorytetem powinna być wygoda użytkowania. Komfort snu zależy w dużej mierze od używanego materaca, ale musi on mieć odpowiednią podstawę. Ponieważ łóżko w sypialni nie jest często wymienianym meblem, powinno się odznaczać dużą wytrzymałością. Z tego względu musi też być solidnie wykonane.

Wielkość i wymiary łóżka do sypialni

Jak duże powinno być łóżko w sypialni? To zależy od naszego wzrostu. Jest to też uzależnione od wymiarów pomieszczenia. Dostępne na rynku łóżka do sypialni są już dostosowane do typowych rozmiarów materaców. Jeśli byśmy jednak mieli decydować się na łóżko na specjalne zamówienie, możliwe jest także znalezienie materacu na wymiar. Warto o tym wiedzieć, bo osoby bardzo wysokie, powyżej 180 cm wzrostu, mogą nie czuć się komfortowo w łóżkach o standardowej długości. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale wygoda podczas spania uzasadnia taki wydatek.

Na rynku dostępne są łóżka zarówno jednoosobowe, jak i dwuosobowe. Jeśli chodzi o ten pierwszy rodzaj, najczęściej mamy do czynienia z łóżkami w rozmiarach 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm i 120x200 cm. Wśród nich najpopularniejsze są te o szerokości 90 cm. Jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe, sprzedawane są one przede wszystkim w rozmiarach 120x200 cm, 140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm i 200x200 cm. W tym wypadku największą popularnością cieszą się modele o szerokości 160 cm.

Rodzaj łóżka

Odpowiedź na pytanie, jakie łóżko do sypialni będzie najlepsze, wiąże się z wyborem jego rodzaju. Bardzo popularne są łóżka drewniane. Często wykorzystywanym materiałem na ramę jest w nich dąb, sosna i buk. Dość trwałym materiałem są także dobrej jakości płyty MDF i HDF. Warto też zwrócić uwagę na łóżka tapicerowane – skórą naturalną, skórą ekologiczną, tkaninami. Mogą one nadać sypialni charakteru. Łatwo je też dopasować do aranżacji pomieszczenia ze względu na bardzo szerokie możliwości wyboru koloru, rodzaju obicia i jego faktury. Dzięki tapicerowanemu łóżku sypialnia może stać się bardziej przytulna. Drewno pasuje za to do wszystkiego i łatwiej będzie np. zmienić wystrój sypialni po kilku latach, gdy będziemy chcieli robić przemeblowanie lub remont.

Materiał z jakiego wykonana jest rama to jednak nie jedyna rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę. Należy też się zastanowić nad tym, czy łóżko ma być rozkładane. Ciekawą alternatywą może być też kanapa. To praktyczne rozwiązanie, dobre w małych wnętrzach, jednakże konstrukcyjne kompromisy sprawiają, że nie zapewnia ono tak dużej wygody jak zwykłe łóżko. Nie jest równie wygodne, a osoby z problemami z kręgosłupem zdecydowanie powinny go unikać.

Obok klasycznych drewnianych i tapicerowanych łóżek ramowych mamy też do wyboru tzw. łóżka kontynentalne, nazywane też hotelowymi. To wysokie łóżka, które zawierają dodatkowe sprężyny bonellowe, skrzynie na materac lub pojemniki na pościel. Są droższe niż typowe łóżka, gdyż materac często jest w nich wbudowany na stałe.

Dobrze też od razu zdecydować się na to, czy potrzebujemy łóżka z wezgłowiem, czy bez niego. Wezgłowie oznacza wygodę, zwłaszcza tapicerowane, miękkie i wysokie. Pozwala ono komfortowo przebywać w łóżku w pozycji siedzącej i półleżącej. Pełni też funkcję dekoracyjną. Brak wezgłowia oznacza niższy wydatek oraz możliwość wyeksponowania znajdującej się za łóżkiem ściany kosztem wygody użytkowania.

Stelaż, materac i materiały na łóżko do sypialni

Kupując łóżko do sypialni, należy zwrócić szczególną uwagę na jego stelaż. Jest to element istotny dla trwałości i wytrzymałości łóżka. Ma też wpływ na jakość snu. Może on być wykonany z drewna lub płyt MDF, a także metalu. Wykorzystanie płyty do całkowitego wypełnienia ramy to opcja najmniej komfortowa. Lepiej, gdy jest wykonany na zasadzie drabinki, np. z elastycznych drewnianych listewek, gęsto rozstawionych z jak najmniejszymi odstępami. Doskonale, kiedy pozwala na jakiś zakres regulacji, np. przy pomocy przesuwnych uchwytów. Stelaż należy dobrać pod kątem materacu, gdyż nie każdy stelaż pasuje pod każdy materac. Parametry użytkowe materaca i jego cena będą się różnić zależnie od jego rodzaju. Można kupić materace bonellowe, kieszeniowe, lateksowe, piankowe, lateksowe. W łóżkach dwuosobowych warto też zwrócić uwagę na to, czy można na nich ułożyć dwa materace obok siebie, zwłaszcza jeśli użytkownicy mocno różnią się wagą i wzrostem. Stelaż i materac to dwa najważniejsze elementy łóżka.

Zdecydowanie nie należy bagatelizować sposobu mocowania konstrukcji. Łóżko powinno być solidnie zmontowane. Jeśli jest tapicerowane, warto zwrócić uwagę na wykończenie. Co więcej, biorąc pod uwagę to, jak wiele osób ma problem z alergiami, dobrze też, by sięgać po łóżka z materiałów hipoalergicznych. Sosnowe drewno będzie pod tym kątem idealne, ale z drugiej strony – dąb będzie bardziej wytrzymały.

Styl i design

Być może wygląd łóżka nie jest najbardziej istotną kwestią, jednak też ma swoje znaczenie. W harmonijnie zaprojektowanych wnętrzach, gdzie każdy element jest na swoim miejscu, przebywa się po prostu znacznie przyjemniej. I to nawet wtedy, gdy nie przykładamy dużej uwagi do aranżacji. Łóżko w sypialni może być naszą małą oazą spokoju. Dobrze dobrana stylistyka tego mebla może nam pomóc osiągnąć taki efekt.

Ponadto, wybór, jeśli chodzi o to, jakie łóżko do sypialni wstawić, jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się niskie łóżka bez wezgłowia. W retro pomieszczeniach idealne będą bogato zdobione, ciężkie wizualnie meble. W bardziej nowoczesnych sypialniach najlepszym rozwiązaniem może się okazać łóżko tapicerowane.

Koniecznie trzeba pamiętać, że łóżko w sypialni nie jest jedynie ozdobą i ma przede wszystkim spełniać funkcje użytkowe – dobrze np. zwrócić uwagę na to, czy ma miejsce na to, by schować pościel. To nie oznacza jednak, że nie może cieszyć oka. Warto tak dobierać łóżko, aby było i piękne, i wygodne.

Serdecznie zapraszamy do zapozniania się z naszą ofertą łóżek:

Łóżka New Concept

Łóżka Mebin

Carpet Zone

PHU MARTEX

ul.Chęcińska 14A ,
25-020 Kielce,
woj. świętokrzyskie
(nad Media Expert, I piętro)

Kontakt/Mapa

Godziny otwarcia:
Pon - Pt: 900 - 1800,
Sb: 900 - 1400